АртНовини

Аплодисменти за „Клети създания“ и старта на „Синелибри 2023“

„Това е каузата на „Синелибри“ –  да разказва литературата през киното, което я прегръща и преобразява“, каза  Жаклин Вагенщайн, създател, президент, артистичен директор и селекционер на кино-литературния фестивал, чието деветото издание бе открито в петък вечер в зала 1 на НДК.

„За нас, ако литературата е хляб, киното е вино за фантазията, а с хубавото вино идва и хубавото настроение“, каза още тя и цитира думите на Бекет: „Първо танцувай. После мисли“.

„Гледката на пълната зала 1 е изключително вдъхновяваща и за нас е наистина доказателство, че полетът на изкуството не може да бъде прекършен“, каза Жаклин Вагенщайн.

Тя почете паметта на кинокритика и селекционер Владо Трифонов (1973-2023): „Преди 10 години, когато се роди идеята за „Синелибри“, тя се случи някак на шега, и шегата беше между мен и Владимир Трифонов, който днес изпратихме по неговия път към вечността. Тази зала беше като негов уютен дом. Затова нека всички, които го познавахме, обичахме и имахме удоволствието да работим с него, си спомним днес за него“.

„Метаморфози“

Деветият международен кино-литературен фестивал се провежда под мотото „Метаморфози“, препратка към прочутата новела на Франц Кафка и по повод 140-годишнината от рождението на един от най-големите писатели на 20 век, припомни Жаклин Вагенщайн.

„Името му е символ на драматичния антагонизъм между копнежите на духа и абсурдите на живота. И все пак, отчуждението и самотата винаги са подправени с нотка хумор, имащ дива комичност. Защото в най-голямата злочестина са таи надежда, и всяко общество има възможности за преображение. Това е смисълът на изкуството – да тласка човека към човека, да буди страст към себепознание, да разширява хоризонтите на духа“, каза още Жаклин Вагенщайн.

Жаклин Вагенщайн
Фотограф: Зоя Стоянова

Фестивалът бе открит с филма „Клети създания“ на режисьора Йоргос Лантимос. „Имаме възможност да видим този филм в България след представянето му във Венеция, където той взе „Златен лъв“, и няколко месеца преди американската му премиера“, отбеляза Жаклин Вагенщайн.

Преди нея на сцената излезе маестро Живко Петров, който изсвири Ноктюрно от Шопен, оп. 9, №2  в ми бемол мажор. По време на изпълнението бе показана анимация на „Компот колектив“, които са автори и на видеошапката на форума.

„Клети създания“ 

Най-после доживяхме ренесанса на доброто кино! Филмът на провокативния гръцки режисьор Йоргос Лантимос още с премиерата си на кинофестивала във Венеция вдигна на крака публика и критика и накара първите си зрители да аплодират цели осем минути. Българската публика в петък вечер също посрещна топло „Клети създания“, чийто сценарий Тони Макнамара създава по едноименния роман на шотландския магьосник на перото и четката Алистър Грей, чиито книги са издавани на български език с логото на издателство „Еднорог“.

Лантимос, с помощта на безценната игра на абсолютно блестящата Ема Стоун, безобразно великия Уилям Дефо, Марк Ръфало, Маргарет Куоли, Джеръд Кармайкъл, Кристофър Абът, Рами Юсеф, Сузи Бемба и Катрин Хънтър, разказва историята за фантастичната еволюция на Бела Бакстър, млада жена, върната към живота от блестящия неортодоксален учен д-р Годуин Бакстър.

Бела е жадна за нови знания и макар да е под закрилата на Бакстър, желанието да научи повече за светския живот я подтиква да избяга с Дънкан Уедърбърн, хитър и покварен адвокат (страхотен образ на Марк Ръфало с палав мустак, който ще се помни години наред). Двамата се отдават на шеметно трансконтинентално приключение, изпълнено с горещи еротични сцени и фантастични мизансцени. Необременена с предразсъдъците на своето време, Бела става решителна и непоколебима в стремежа си да отстоява равенство и свобода. Сюжетът ще ни сблъска със собственическото чувство на мъжете към жените, с жестокостта на бащите към децата, с ужаса на неравноправието, но и ще ни разсмее с песни, танци-манци, реплики, дуплики, шантави животни – от лаеща гъска до кокошка с глава на свиня.

Филмът на Лантимос идва да ни припомни, че всички ние сме просто клети създания, но „всеки е капитан на своя собствен кораб“, както отбелязва жизнерадостният герой на Рами Юсеф.

„Синелибри“ продължава до 29 октомври в София и още шест града в страната – Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.

Снимка: Синелибри

Страница.бг е медиен партньор на Синелибри 2023.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *