„Венецианският търговец“ на Шекспир излиза в нов превод на проф. Александър Шурбанов
Проф. Александър Шурбанов представя нов превод на класическата пиеса на Уилям Шекспир „Венецианският търговец“ в новото издание на „Изток-Запад“.
Творбата вероятно е написана през 1596 г. и се разказва за търговец от Венеция, който е заплашен да изтърпи тежко наказание, след като не успява да се разплати с кредитора си – евреин, от когото е взел огромен заем, за да услужи на приятел.
Уилям Шекспир (1564–1616) е английски драматург и поет. Смятан е за най-значимия автор в англоезичната литература и един от най-видните драматурзи в световната история. Той е наричан често „национален поет на Англия“ и „Ейвънския бард“. Оцелелите произведения на Шекспир, някои писани в съавторство, включват 38 пиеси, 154 сонета, 2 дълги повествователни поеми и няколко други стихотворения. Пиесите му са преведени на всички значими съвременни езици и се изпълняват по-често от тези на всеки друг драматург.
Шекспир е роден през 1564 г. в град Стратфорд на Ейвън (Англия), в семейството на Джон Шекспир (производител и търговец на кожени изделия и общински съветник) и дъщерята на богат селянин Мери Ардън. Уилям, третото от осем деца, е най-големият син на Джон и Мери, доживял зряла възраст. Предполага се, че е посещавал безплатното училище „Крал Едуард VI“ в Стратфорд, където изучавал латински език и литература. На 18-годишна възраст сключва брак с 26-годишната Ан Хатауей, от която има три деца. В периода 1585–1592 г. започва работа в Лондон като писател, актьор и съсобственик на театралната трупа Мъжете на Лорд шамбелана (по-късно прекръстена на Мъжете на краля). Повечето си творби Шекспир пише в периода 1589–1613 г. Освен комедии и исторически драми, той пише и множество трагедии, сред които са световноизвестните и включени в настоящия сборник „Хамлет“, „Крал Лир“, „Отело“ и „Макбет“. Автор е и на редица трагикомедии, които създава главно в последните си творчески години. Шекспир умира на 23 април 1616 г. в родния си град. Редица факти от личния му живот пораждат спорове и до днес – противоречиви са мненията за неговия външен вид, религиозните му възгледи, сексуалната ориентация, та дори и авторството на някои от произведенията му.
Шекспир остава в историята като един от най-видните английски автори, който се ползва с уважението на своите съвременници още приживе, но бляскавата му слава и световно признание добиват познатите ни размери едва през XIX век. Един от най-значимите драматурзи в световната литература, Уилям Шекспир е автор на редица произведения. От тях днес са оцелели 2 дълги повествователни поеми, няколко стихотворения, 154 сонета и 38 пиеси, преведени на всички значими съвременни езици.
По-долу четете откъс от класиката:
„Как нежно ляга този лунен зрак
върху брега! Да седнем тук и нека
на музиката звуците пролазят
в слуха ни – този нощен мек покой
на сладките съзвучия подхожда.
Тук, Джесика, седни и виж как сводът
на небесата е настлан нагъсто
с искрящи златни плочки. Всяка сфера,
която бляска там, кръжи и пее
с гласа на ангел, а пък херувими
с очи на смаяни деца ги слушат.
В безсмъртните души звучи вълшебна
хармония, но докато ни тегне
туй тленно облекло от земна кал,
ний, смъртните, не можем да я чуем.
……………………
Човек, щом няма музика в сърцето
и не усеща слятото съгласие
на сладките ѝ звуци, е способен
на подлости, измени и грабеж.
Движенията тайни на духа му
са мудни като нощ и всички чувства
в гръдта му са от пъкъла по-черни.
О, нека никой на такъв човек
да няма вяра. Музиката слушай!“
(Уилям Шекспир, „Венецианският търговец“ – Пето действие. Превод от английски: Александър Шурбанов.)
Можете да откриете книгата ТУК.