„Големия брат“ е напът да стане реалност в трилъра „Нулиране“ от Антъни Маккартън
В опасен свят, където технологиите могат да проследят всяко твое движение, ни изстрелва провокативният технотрилър „Нулиране“ от номинирания за четири награди „Оскар“ сценарист и писател – Антъни Маккартън.
В този високоскоростен роман почитателите на книгите на Майкъл Крайтън и сериала на Netflix „Black Mirror“ са поканени да станат свидетели на едно близко бъдеще, в което системите за наблюдение са толкова напреднали, че представата за „Големия брат“ на Оруел далеч не изглежда толкова фантастична.
Остава да бъде направен само един последен бета-тест, преди системата да започне да наблюдава всичко и всички – разбира се, за тяхна собствена безопасност. Шеметна игра, която най-после ще отговори на вечния въпрос: „Има ли шанс човечеството пред всесилната власт на технологиите?“. Ще разберем това след 3… 2… 1… Готови ли сте за „Нулиране“?
Десет души са избрани на привидно случаен принцип, за да участват в първия тест на „Фюжън“ – нова система за сигурност и наблюдение. Всеки, който успее да измами системата, получава три милиона долара.
В уречения час участниците – или Нулите, както ги нарича екипът – имат 2 часа, за да изключат всички връзки с мрежата, да се сбогуват с близките и приятелите си и да изчезнат безследно. След това те имат 30 дни да се изплъзнат от високотехнологичните кибердетективи с най-съвременно оборудване, които тръгват по петите им.
За създателите на „Фюжън“ залогът е огромен – ако заловят всички, ще получат достъп до ресурсите на американското правителство, за да създадат най-съвършения софтуер за проследяване и сигурност.
Една от участничките е библиотекарката Кейтлин Дей. Избрана да бъде лесна мишена, Кейтлин би трябвало да е от първите, които ще отпаднат от надпреварата. Но когато тя започва да проявява неочаквани таланти в това да остане скрита от радарите, става ясно, че участието ѝ в играта съвсем не е случайно… А подбудите ѝ са далеч по-лични, отколкото някой може да предположи.
Може ли „случаен“ гражданин да надхитри шпионска система за милиарди и най-опитните експерти на света?
Феновете на „Играч първи, приготви се“ и „Аз, роботът“ ще се влюбят в този изпълнен с екшън спекулативен роман, който едновременно предизвиква ума, ускорява пулса и поднася плашещо предупреждение за бъдещето на технологиите.
Изпълнен с изненадващи обрати, много хумор, завладяващ сюжет и една от най-добре изградените главни героини, които сте чели от много време насам, „Нулиране“ на Антъни Маккартън доказва, че висококачественият трилър няма нужда от кървави убийства, за да бъде напълно ужасяващ. Нужно е само да погледнете телефона си…
По-долу четете откъс от книгата:
7 дни преди „Нулирането“
Бостън, Масачузетс
Огледалото в цял ръст е поставено в тясното фоайе, за да придава усещане за светлина и пространство, но е почерняло от годините, а мръсотията разяжда отвътре сребристата му амалгама. И все пак върши добра работа за недотам заможните обитатели – учители, чиновници от средна ръка, един собственик на пекарна и половин дузина пенсионери, благодарни, че асансьорът работи през повечето време. Те могат да поспрат и да се огледат, преди да излязат, колкото да се уверят, че нямат бримка на чорапогащника, че ципът на панталона им е вдигнат и че не е останала паста за зъби по брадичката, щръкнал кичур коса или тоалетна хартия, полепнала по обувките им, преди да излязат на улицата под критичния взор на своите съграждани.
Старото огледало е полезно и в края на деня. Докато се отърсват от студа на ветровитите улици, разкопчават палтата си или изпразват пощенските си кутии, то им дава първа представа за щетите, нанесени от деня.
Току-що влязлата жена го поглежда замислено и ето какво съзира: възраст малко над трийсетте, черна коса до раменете, големи очила, дошли на мода предишната година, широки панталони и маратонки, а под пролетното палто от миналия сезон – изгладена черна блуза с цветен мотив.
Тя много прилича на онова, което е – на библиотекарка, или поне на общоприетата представа за нея. Сдържана в общия вид, но независима в детайлите, като огромната огърлица с висулка, дръзките обеци и пръстенчето на кутрето. Може да се прибира от църковна разпродажба или от митинг на активисти, няма как да се отгатне. Тя отключва пощенската си кутия, изважда отвътре няколко плика и затваря вратичката, докато не чува щракването на резето. После забелязва, че табелката на кутията е леко изкривена и я поправя.
К. ДЕЙ
АПАРТАМЕНТ 10
Буквата К е важна. Не пълното Кейтлин, а само този единствен инициал, който да я идентифицира. Наречете го „номер на самотната жена №273“. В наръчника идва веднага след прибирането вкъщи с ключове, стиснати като оръжие между пръстите. Да напишеш Кейтлин Дей върху пощенската си кутия, означава да си търсиш белята. Всеки квартален маниак вече ще знае, че в сградата има сама жена и ще започне да се навърта наоколо, за да провери дали тя не се нуждае от спасяване, следене, сплашване, чукане или убиване.
Тя преглежда пощата си над кошчето в ъгъла. Боклук. Боклук. Боклук. Сметка за плащане. Още боклук. Сметка. И после… О, боже! Те са ѝ отговорили. Наистина са ѝ отговорили!
Върху плика е отпечатано Департамент за вътрешна сигурност. Има дори печат на гърба, а тя е смятала, че подобни неща са останали в Средновековието. Вътре обаче има евтина, държавна рециклирана хартия вместо очакваното от нея качество като за сватбена покана. И все пак е покана.
В горната част на листа с едри и подчертани букви е написано Бета-тест „Нулиране“. Надолу следва краткото съобщение:
Уважаема г-жо Дей, поздравления!
Вие сте избрана за една от десетте участници в Бета-теста „Нулиране“ на инициативата „Фюжън“, партньорска инициатива на WorldShare и правителството на САЩ. Съгласно инструкциите бета-тестът „Нулиране“ ще започне в 12:00 часа на обяд на 1 май. По това време Вие и деветимата други случайно избрани участници ще получите съобщение на номера в мобилното Ви приложение, гласящо „Нулиране!“. В 14:00 часа на същия ден Вашето име, снимка и адрес ще бъдат предоставени на съвместната работна група на инициативата „Фюжън“ в централата на „Фюжън“, Вашингтон, окръг Колумбия. Докато протича тестът, Вие сте свободна да предприемете каквито стъпки намерите за необходимо, спазвайки законите на Съединените щати, за да се укриете от Екипа за залавяне, изпратен от централата на „Фюжън“. Всички участници в бета-теста „Нулиране“, които все още са на свобода в 12:00 часа по обяд на 31 май, ще получат награда от 3 000 000 (три милиона) щатски долара, свободни от данъци. Благодарим за Вашите патриотични усилия и за приноса към това да направим страната си по-безопасна. Забележка: нямате право да твърдите, обявявате или споделяте, че участвате в бета-теста „Нулиране“, докато не получите нашето специално писмено разрешение за целта. В противен случай Ви заплашва дисквалификация. Моля, вижте приложението за допълнителни подробности относно декларацията за неразкриване на информация, правните отговорности и възможните санкции.
Кейтлин вдига поглед и отново вижда собственото си отражение в огледалото. Просто обикновена жена като стотици други. Но през следващите пет седмици ще трябва да бъде изключителна.
Готова ли си да станеш перфектна, Кейтлин Дей, пита се тя. Защото скоро ще ти се наложи.
Отражението не отвръща нищо.
Качи се горе, продължава наум. Провери всичко. Щом дойде заповедта „Нулиране“, ще трябва да си готова да изчезнеш за секунда. Да изтриеш себе си. Да се заличиш.
Кой прави това? Кой изчезва? Е, случва се. По дяволите, тя го знае по-добре от останалите. Хората могат просто да се изпарят яко дим.
А сега трябва да си почине. Това може да е една от последните нощи, в които ще спи спокойно в собственото си легло. Отражението в огледалото не помръдва още миг, докато тя обмисля положението. А после се извръща рязко.
Можете да откриете книгата ТУК.