Книги

Четем една много важна книга: „Изкуството да казваш НЕ“

Навръх Деня на четенето на книжния пазар се появи първата книга на най-новото издателство у нас „Паунов букс“ – „Изкуството да казваш НЕ“ на Деймън Захариадис.

Да казвате „не“ на хората е едно от най-важните умения, които можете да развиете. То ви дава свободата да преследвате собствените си интереси – както лични, така и професионални. Като следствие това ще повиши вашата производителност, ще подобри вашите взаимоотношения с околните и ще ви изпълва с чувство на приятна увереност, която може да ви изглежда чужда към настоящия момент.

Настоящата книга е ръководство, от което ще научите как да отстоявате позицията си, как да възвърнете времето и енергията си, отказвайки да бъдете приемани за даденост (без да се чувствате виновни!)

На страниците ѝ  ще научите как да казвате „не“ с увереност и без чувство за вина. По пътя ще развиете нужната увереност и твърдост, за да отказвате молби, които не съответстват на вашите цели, нужди и убеждения.

Авторът Деймън Захариадис е корпоративен беглец, който е преживял години на ненужни срещи, спонтанни разговори с колеги и работна среда, пълна с отвличащи вниманието дребнотемия, преди да поеме по свой собствен път.

Днес освен че е автор на нарастващ каталог от книги за управление на времето и продуктивността, той е и ръководител на блога за продуктивност: ArtofProductivity.com.

В свободното си време демонстрира своите умения за копирайтинг, като управлява маркетинговите кампании чрез съдържание, използвани от съвременните растящи бизнеси за привличане на клиенти.

Деймън живее в Южна Калифорния със своята красива и подкрепяща го съпруга и тяхното игриво куче.

В момента се подготвя да отпразнува своята 50-годишнина.

По-долу четете два откъса от книгата:

Част I

Навикът да угаждате на хората

Помислете за момент за първия приятел или познат, който ви идва на ум, когато стане дума за типичния човек, който угажда на хората. Той вероятно е един от най-хубавите хора, които познавате. Винаги е в готовност да подаде ръка. Можете винаги да разчитате да ви помогне, когато е необходимо. Този човек с радост ще изостави личните си занимания, за да се погрижи за вашите желания и  нужди.

Това поведение звучи ли ви тревожно познато в личен план? Забелязвате ли аспекти от него в себе си? Например когато някой ви помоли за помощ, вие зарязвате ли веднага това, което правите, за да кажете: Разбира се!

И по-големият проблем е: Чувствате ли се постоянно нещастен, стресиран и изтощен в резултат на редовно поставяне приоритетите на другите хора пред своите?

Ако е така, тази книга е за вас!

Да казвате „не“ на хората е едно от най-важните умения, които може да развиете. То ви дава свободата да преследвате собствените си интереси – както лични, така и професионални. Като следствие това ще повиши вашата производителност, ще подобри вашите взаимоотношения с околните и ще ви изпълва с чувство на приятна увереност, която може да ви изглежда чужда към настоящия момент.

Способността да казвате „не“ е освобождаваща. Но често развиването на това умение е доста трудно. За повечето от вас то изисква отхвърляне на години практика от точно обратното. За някои от вас да се научат да казват „не“ противостои на индоктринирането ви през целия живот от вашите родители, учители, шефове, колеги и членове на семейството.

Но си струва усилията. След като веднъж започнете да владеете умението да казвате „не“ с увереност и такт и правите това редовно, ще забележите промени в начина, по който другите ви възприемат.

Те ще проявяват повече уважение към вас; ще ценят повече времето ви; ще започнат да ви виждат повече като лидер, отколкото като изпълнител.

И това е само върхът на айсберга.

Интересно ли ви е да научите повече?

Готови ли сте най-накрая да ограничите склонността си да угаждате на хората, като казвате „да“ през цялото време?

Ако е така, нека ви разкажа за личния си опит като вечния слуга на хората…

Борете се с ниското самочувствие

Самочувствието е коварно, хлъзгаво нещо. Понякога се чувствате толкова уверени, че можете да завладеете света. Друг път се чувствате напълно несигурни. Съмнявате се в себе си до такава степен, че не можете да предприемете никакви действия.

Тези усещания влияят на това как се възприемате. Те оформят вашето самочувствие и самоуважение. Несигурността може да ви накара да се чувствате неадекватни и дори да предизвика усещане за срам.

Важно е да разпознаете този ефект, защото той ви възпира да казвате „не“ на хората. Ето как действа:

Обременени с ниска самооценка, вие погрешно вярвате, че вашето време струва по-малко от това на другите. Неправилно предполага- те, че вашите цели и интереси са по-маловажни от тези на другите хора. Възприемате стойност- та си за света като по-ниска от тази, която предлагат околните.

Предвид това разсъждение, не е чудно, че сте склонни да поставяте другите пред себе си. Логично е, когато ви помолят за помощ, ин- стинктивно да кажете „да“, когато всъщност трябва да кажете „не“ предвид вашите собстве- ни отговорности.

Това не е лесен проблем за решаване. Много от хората, които се борят с ниска самооценка, го правят от години. Някои го правят през целия си живот. Подобряването на самочувствието е твърде вероятно да включва дълъг процес, изпълнен с предизвикателства.

Добрата новина е, че казването на „не“ всъщност може да подобри усещането ви за собствена стойност. Колкото повече го правите, толкова повече ще осъзнавате, че вашето време, ангажименти и стремежи са също толкова важни, колкото тези на човека, който ви моли за помощ.

Това е важна стъпка към повишаване на са- мочувствието.

„Изкуството да казваш НЕ“ не е предназначена да се справя или разрешава емоционални проблеми. Нейната цел е да ви помогне да станете по-асертивни и да преодолеете импулса да угодничите на хората, като казвате „да“ на техните молби и покани. В процеса на работа ще откриете, че казването на „не“ целенасочено и с финес ще ви даде увереността да вървите напред по начин, който е в съответствие с вашите убеждения.

Искате другите да ви харесват!

Желанието да бъдете харесвани е универсално. Искате другите да бъдат привлечени от вас, да ви се доверяват и да се чувстват по-добре след известно време прекарано с вас.

Това желание е заложено във вашата психика. Така изграждате връзки с други хора. Опитвате се да се свържете с тях и да им съчувствате, с надеждата да бъдете приети от тях.

Не е изненадващо, че често казвате „да“, когато знаете, че всъщност трябва да кажете

„не“. Това е инстинктивна реакция, родена от вашия стремеж за одобрение от другите.

Можете да откриете книгата ТУК.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *