През 2025 г.: Четем последната книга на Кисинджър и нови здравни съвети от проф. Сотир Марчев
2025 година според древните китайци е година на Дървената змия. Това преди всичко означава, че ни очакват дванайсет месеца, изпълнени с възможности за духовно събуждане и нови хоризонти. А за да ви помогнат в избора на стойностна литература от издателство „Труд“ са подготвили много книжни изненади.
Сред хитовите заглавия през 2025 г. в каталога на издателството се открояват „История на полицейските и специални служби“ от Бончо Асенов и Стефан Симеонов, „Енциклопедия на оръжията“ от Мир Богоев, „Круизът“ от Данка Василева и Евгени Петров, „Чуй, докато говориш“ от Десислава Каменова, нови тиражи на „Пълно издание“ от Шерлок Холмс, „Камасутра“, „Тримата мускетари“ и още много.
Какво означава да си човек в ерата на изкуствения интелект, разкрива в последната си книга Хенри Кисинджър
Последната книга, написана от покойния Хенри Кисинджър – тази в съавторство от бившия главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмит и бившия изпълнителен директор на Microsoft Крейг Мънди – изследва въпроса „Какво означава да си човек в ерата на изкуствения интелект“. Книгата „Генезис“ се бори с огромните последици от „машините“, които стават наши активни сътрудници.
„Генезис: Изкуственият интелект, надеждата и човешкият дух“ е продължение на пророческата книга на Шмит и Кисинджър от 2021 г. „Ерата на изкуствения интелект“. Към книгата вече се върти и видеоклип, създаден с помощта на изкуствения интелект, в който има кадри и на самия Кисинджър, който почина на 100 години през 2023 година. Какво казват авторите: „Искахме читателите да претеглят факта, че въпреки целия забележителен технологичен прогрес, на който сме свидетели, все още трябва да вземаме трудни решения с частично знание, в двусмислени ситуации и без комфорта на абсолютната морална сигурност“.
Книги за здравето от Сотир Марчев
След като през изминалата година професор Сотир Марчев ни забавляваше със своите любими медицински вицове и ни научи как да бъдем здрави, през 2025 година той обещава да се погрижи за здравето ни още повече.
Предстои преиздаване на основен негов труд – „Как се разчита електрокардиограма“. Книга, която е настолна за всеки студент и практикуващ лекар.
Аманда Гиърд – семейни любовни саги за пролетта и лятото
Още в началото на 2025 година съвсем ново име ще привлече интереса на почитателите на Лусинда Райли, Розамунде Пилхер и Джейн Джонсън. Аманда Гиърд – родена в Австралия, живяла по целия свят, от къща-лодка в Лондон до норвежки остров, преди да се установи в графство Кери в Ирландия. Нейната кратка история „Not Yet Recycled“ печели наградата за нов автор в Ирландия през октомври 2019 г.
Първият роман на авторката на български език излиза през месец февруари под заглавието „Среднощната къща“. Сюжетът проследява съдбата на три жени от 1940, 1958 и 2019 година. Историята започва през 1940 г. в югозападна Ирландия, където красивата лейди Шарлот Ратмор е обявена за мъртва, след като мистериозно изчезва край езерото Блекуотър Хол. В Лондон Нанси Ратмор скърби за смъртта на Шарлот, когато пристига писмо, съдържащо тайна, която тя се е заклела да пази – такава, която ще промени живота ѝ завинаги. Когато през 1958 г. се премества в мистериозния Блекуотър Хол, дъщерята на Нанси, Хати, скоро разбира, че нищо не е точно такова, каквото изглежда… и това, което открива, никога не може да забрави. Десетилетия по-късно Ели Фицджералд е принудена да напусне Дъблин с разбито сърце. Но когато открива избледняло писмо, скрито в страниците на стара книга, тя се оказва привлечена от отдавна заровена тайна. И когато Ели започва да разплита мистерията, става ясно, че писмото може да съдържа ключа за нещо повече от изчезването на Шарлот.
В „Лунният портал“ (очаква се през април) е описана една хипнотизираща история за любов, война и мистерия, развиваща се между Тасмания, Лондон и Кери през 1939, 1974 и 2004 г. През 1939 г., в навечерието на войната, младата английска наследница Грейс Грей пътува от Лондон до пустинята в Тасмания. Предизвикана от вниманието на своя ирландски съсед, Даниел – Грейс най-накрая се научава да живее. Но когато австралийските сили са извикани на фронтовата линия и Даниел с тях, той оставя след себе си опустошителна тайна, която ще ги свърже завинаги. Художничката Уилоу Хоукинс и нейният нов съпруг Бен не могат да повярват на късмета си, когато през 1974 г. анонимен благодетел им оставя къща на отдалеченото тасманийско крайбрежие. Объркани и възхитени, те се решават да разкрият предишния собственик на Тауърхърст – неволно, променяйки хода на живота им. Годината е 2004: Либи Андрюс не знае истината за смъртта на баща си Бен. Но когато открива избеляла снимка, отдавна заровен спомен се отключва в нея. Но ще осъзнае ли, че някои тайни е по-добре да останат погребани…?
Всичко за Корея – нова история на Севера и Юга
„Корея: нова история на Севера и Юга“ на професорите Виктор Ча и Рамон Пардо е публикувана вече на 8 езика. Корея притежава дълга и бурна история, а днес се е превърнала в парадоксално разделена страна. Южна Корея е жизнена демокрация, десетата най-мощна икономика в света, азиатски „тигър“, както и дом на световно призната древна култура. Северна Корея от своя страна е управлявана от най-авторитарния режим в света днес, най-бедната държава в един традиционно богат регион и най-известна с култа към личността, обгърнал управляващата там династия Ким. Парадоксалното обаче е, че тези две Кореи са възникнали от един и същи народ и имат уникална обща история. Виктор Ча и Рамон Пардо стъпват на десетилетия изследвания, за да изложат пред читателите историята на съвременна Корея: от последните десетилетия на 19. век през японската окупация до Студената война и днешното разделение.
Мартин Пухнер изследва „Културата“
В „Култура“ прочутият автор, професор и интелектуалец Мартин Пухнер ни отвежда на главоломна обиколка през ключови моменти от световната история, предоставяйки глобално въведение в изкуствата и хуманитарните науки в един увлекателен том. Каква е ползата от изкуствата? Защо трябва да се интересуваме от миналото? В продължение на хилядолетия човечеството се е стремило да разбере и предаде на бъдещите поколения не само „ноу-хау“ за живота, но и смисъла и целта на нашето съществуване, както е изразено в изкуството, архитектурата, религията и философия. Това изключително важно предаване на знания е изисквало радикалното интегриране на прозрения от миналото и от други култури.
Мартин Пухнер е литературен критик и философ. Учи в университета Констанц, университета в Болоня и университета на Калифорния, Санта Барбара, преди да получи докторска степен в Харвардския университет.
Ново луксозно издание на „Граф Монте Кристо“
Един от бестселърите на издателството в луксозната поредица „Златна класика“ ще излезе в нов превод на Гергана Соколова. “Граф Монте Кристо” от Александър Дюма е един от най-прочутите приключенски романи в цял свят. Действието се развива във Франция, Италия и по островите на Средиземно море, по време на повторното царуване на Наполеон. В основата му стоят вечните човешки ценности: справедливост, състрадание и способност да простиш, който се впускат в яростна борба с желанието за мъст. Интересното е, че романът е написан по действителен случай. Дюма пресъздава съдбата на обущар от Париж, който бил сгоден за богата жена, но приятелите му го обвинили, че е шпионин на Англия. Той бил затворен за седем години. По време на престоя си в затвора, негов умиращ приятел му описал, къде има скрито съкровище. Когато бил освободен, обущарят намерил съкровището, върнал се в Париж под друго име и прекарал десет години, отмъщавайки на предишните си приятели. Така и Едмон Дантес бива предаден, изпратен в изгнание, а по-късно, станал богат и уважаван човек, отмъщава на своите врагове.
Зайчето Питър
Обичаната детска поредица „Светът на Зайчето Питър“ продължава и през 2025 година с няколко заглавия. „Горски обяд“ ще зарадва малките читатели в началото на пролетта със своите цветни странички, пълни с изненади за пипане. А „Приказка за четирите сезона“, която се очаква през месец юни, е съпроводена с атрактивна попъп картичка. Издателството е официален издател на марката „Зайчето Питър“ в България и всички книги са с високо качество и твърди корици.
Весели задачки за детето
„По-далече от нослето“ от Венета Гергова е забавна образователна книжка, която авторката стартира като рубрика във вестник „24 часа“. С годините тя обобщава насъбрания материал в чудесно оформена цветна книга с авторски илюстраци и задачи за деца в три възрастови категории.
За по-малките деца художничката Матея Аркова е нарисувала красиви образователни карти с буквите и думите на английски и български език. Всяка карта е с животинка, а дизайнът е съобразен да бъде хем забавен и да привлече детското око, хем бързо да се възприеме написаната дума.
А за учениците предстои нов сборник със задачи за 6-и клас от авторския екип на Веселин Златилов и Софийска математическа гимназия.
Горфид Бамес за „Човешкото тяло“
Учебникът „Човешкото тяло“ на Годфрид Бамес от десетилетия е основно пособие в обучението по пластична анатомия на студентите по изобразително изкуство в много страни. Българският превод е направен по последното, девето преработено издание от 1997 г. Очаква се новият тираж да е по книжарниците в края на месец февруари.
Снимка: Проф. Сотир Марчев