“Сцени от един семеен живот” на Ингмар Бергман отново на екран в минисериал
Нова версия на “Сцени от един семеен живот” на Ингмар Бергман ще тръгне по HBO от 13 септември. Модерната трактовка е на Хагай Леви („In Treatment“, „Our Boys“, „The Affair“), който развива проекта за минисериал, пише сценариите и режисира. Главните роли са поверени на Джесика Частейн и Оскар Айзък.
Първият епизод зрителите могат да видят днес от 21 ч. по по HBO.
Според официалния синопсис това е “нов прочит на иконичния оригинал, който представя любовта, омразата, страстта, моногамията, брака и развода през гледните точки на една съвременна американска двойка”.
Първите два епизода на поредицата имаха премиера в програмата на Венецианския филмов фестивал.
„Сцени от един семеен живот“, най-новият оригинален сериал на HBO e с премиера днес, като първи епизод вече е наличен за стрийминг в платформата HBO GO. Сериалът в пет части, модерна адаптация на класическия шведски сериал на Ингмар Бергман от 1973 г., е по сценарий и режисура на Хагай Леви („Психотерапия“, „Наши момчета“, „Аферата“ на HBO). Главните роли са поверени на Оскар Айзък („Дръзки“ на HBO) и Джесика Частейн (номинирана за Оскар за „Враг номер едно“).
Адаптацията на HBO e очарователно преразглеждане на дилемите, изследвани от оригиналния сериал от 73-та година. Лимитираният сериал от 2021 година разсъждава в пет епизода, обхващащи пет години, върху темите за любовта, омразата, желанието, моногамията, брака и развода през очите на съвременна американска двойка. Съсценаристите Леви и Ейми Херцог, изграждат болезнено суров, честен, нежен, трогателен и понякога брутален портрет на двама души, отчаяно опитващи се да намерят начин да живеят и обичат заедно.
Мира (Джесика Частейн) е уверена и амбициозна в работата си, но неудовлетворена от брака си, а съпругът й Джонатан (Оскар Айзък) е заземен и приветлив професор по философия, стремящ се да запази връзката им. През цялото време „Сцени от един семеен живот“ показва една или друга страна на Джонатан и Мира като личности, рисувайки сложните образи на двойка, която в крайна сметка знае, че бракът й не се разкъсва от само едно събитие или недостатък на другия. Това води до крайно честен сериал, позволяващ на зрителя да е третия безмълвен наблюдател в личните разговори между двама души, лутащи се между чувства на омраза и любов.
„За мен вълнуващото, както в оригинала, така и в нашата адаптация е, че разглежда брака през обектива на времето, в което хората живеят. “, коментира Джесика Частейн, a Оскар Айзък допълва, че „тяхната история се усеща напълно съвременна и определено един от начините, по които Хагай постига това е разменянето на това кой е имал афера. Той изследва идеята за ролите – ролите на пола и брачните роли – как се виждаме в една връзка, какво очакваме един от друг и от себе си.“
Всички епизоди са режисирани и адаптирани за малък екран от Хагай Леви, епизод 1 и 5 са съвместна адаптация на Хагай Леви и Ейми Херцог.
Историята на Бергман е част и от том с киносценарии на издателство “Лист”. В него са още три шедьовъра на шведския режисьор – “Сарабанда”, “Есенна соната” и “Персона”.
Великолепният том бе издаден в чест на стогодишнината от рождението на Бергман.
„Сцени от един семеен живот”, „Сарабанда”„Есенна соната” и „Персона” са киноповестите, които амбициозното издателство „Лист” избра, за да отбележи века на великия швед.
Първите три заглавия са преведени от Васа Ганчева и освен от филмите на Бергман, са познати добре у нас и от сценичните им реализации в българските театри. Четвъртата – „Персона”, излиза за пръв път на български език в това издание в превод на Меглена Боденска.
Тази творба, появила се първо на екрана през 1966-а, а след това издадена и като киноповест, изследва неудобни за времето си теми като лудостта, еднополовия секс, изневярата. Според познавачите на Бергмановото творчество именно в „Персона” тези проблеми намират най-сериозното си тълкуване;
Изданието е с твърди корици и излиза със съдействието на фондация „Васа Ганчева”. Оформлението му е дело на художника Костадин Кокаланов.
Роденият на 14 юли 1918 г. в Упсала режисьор е син на пастор, получава строго и религиозно образование и размислите за религията, вярата и човека са неизменна тема в произведенията му. Пътят му в седмото изкуство започва още като дете. За една Коледа му подарили прожекционен апарат – „латерна магика” и това предопределило пътя му. В годините, когато различни жени идват и си отиват от живота му, именно камерата остава неговата постоянна спътница. Бергман е режисьор, сценарист и продуцент на повече 60 филма, сред които са шедьоврите „Есенна соната”, „Сарабанда”, „Шепот и викове”, „Сцени от един семеен живот”, „Фани и Александър”, „Поляната с дивите ягоди”. Тези творби налагат нов кинематографичен език и неслучайно най-големите му поклонници са хората от киното.
През 1997-а – на 50-ия Международен филмов фестивал в Кан през май 1997 г. той е обявен за най-добрия режисьор на всички времена. От негово име наградата „Палма на палмите” взима дъщеря му Лин. И днес Бергман е вдъхновение за множество режисьори, образите във филмите и пиесите му са толкова характерни, че името му се използва като нарицателно – „бергманов”.
Можете да поръчате книгата ТУК.