Четем дългоочаквания Том 2 на „Sapiens: история в картинки. Основите на цивилизацията“
Вторият том от илюстрираната адаптация на световния бестселър на Ювал Ноа Харари излиза с логото на издателство „Изток-Запад“. Идеята за „Sapiens: история в картинки. Том 2. Основите на цивилизацията“ е на самия Харари, адаптацията е на Давид Вандермюлен, а илюстрациите са дело на Даниел Касанаве.
Ами ако преди 12 000 години ние, хората, сме попаднали в капан, от който така и не сме успели да се измъкнем?
Sapiens: основите на цивилизацията разказва за това как Homo Sapiens е преминал от номадски към уседнал начин на живот и е започнал да работи все по-усърдно, търсейки по-добро битие. Разберете как пшеницата е завладяла света, как бракът по сметка между религията и бюрокрацията е довел до появата на първите империи, как войните, гладът, болестите и неравенството са станали част от живота ни и защо можем да виним само себе си за тях.
Мрачно, нали? Не и при нашите забавни герои, които продължават щурото си пътешествие, започнало в първия том. Този път Ювал, Зои, професор Сарасвати, Синди и Бил, детектив Лопес и доктор Фикция преброждат човешката история, за да разберат как земеделската революция се е отразила на нашето общество. Хитрият Мефистофел им показва как се ловят хора с растения, цар Хамурапи кове закони, а Конфуций обяснява принципите на хармоничното общество. Гостуват ни персонажи като Томас Джеферсън, Скарлет О’Хара и Рут Бейдър Гинсбърг. Появата на земеделието е разказана като шекспирова трагедия, съдбата на одомашнените растения и животни е проследена на страниците на „Дейли Бизнес Нюз“, а историята на неравенството е проучена в напрегнато детективско разследване.
Тази поредица е изчерпателен, остроумен и колоритен преразказ на книгата на Ювал Ноа Харари Sapiens: кратка история на човечеството, от която са продадени 21 милиона копия на 65 езика. Вторият том може да се чете отделно или като продължение на предишния. Той е предназначен за младежи и възрастни, които рядко посягат към научни или исторически трудове. Ако искате да разберете защо всички ние сме затворници във виденията на отдавна починали хора, това е идеалното четиво за вас.
Проф. Ювал Ноа Харари е историк и автор на добили изключителна популярност книги, който се смята за един от най-влиятелните интелектуалци на нашето време. От книгите му – „Sapiens. Кратка история на човечеството“, „Homo Deus. Кратка история на бъдещето“ и „21 урока за 21-ви век“ – са продадени 27,5 милиона копия в превод на 60 езика. Препоръчвани са от Барак Обама, Крис Евънс, Жанел Моне, Бил Клинтън и много други. Според „Гардиън“ книгата „Сапиенс“ е предизвикала революция в жанра на „интелектуалните четива“.
Харари, който е на 44 години и е роден в Израел, започва кариерата си на учен, защитавайки докторат в Университета в Оксфорд. След големия успех на книгите му той изнася лекции редом със световни лидери като Ангела Меркел и Еманюел Макрон, както и със звезди от ранга на Натали Портман и Марк Зукърбърг. Той публикува редовно статии във вестници като „Ню Йорк Таймс“, „Файнаншъл Таймс“ и „Гардиън“, участва в конференции като тази в Давос от 2020 г. и е давал интервюта във връзка с глобалната криза с новия коронавирус за големи телевизионни канали като „Си Ен Ен“ и „Би Би Си“.
През 2019 г. той и съпругът му (Ицик Яхав) основават „Сапиеншип“ – социално ангажирана компания, работеща в областта на развлекателната индустрия и образованието. Основната ѝ цел е да фокусира обществените дебати върху най-важните глобални предизвикателства, пред които е изправен светът днес.
Ювал Ноа Харари е професор по история в Еврейския университет в Йерусалим и работата му е посветена на макроисторически въпроси като: Каква е връзката между историята и биологията? Каква е същностната разлика между Homo sapiens и останалите животни? Какви са етическите въпроси, които науката и технологията повдигат през XXI век?
Откъс от книгата можете да намерите ТУК.
Можете да поръчате книгата ТУК.