„Денят се познава от сутринта“: Ръководство за здрав дух в здраво тяло
„Денят се познава от сутринта“, издадена от „Изток-Запад“ и Фондация Интегра България, е цялостна програма за жизненост и баланс.
Усещате в себе си стремеж към положителна промяна?
Настоящото практическо ръководство предлага природосъобразни методи не само за бодро начало на деня, а и за поддържане на здраве и добра форма. То е плод на дългогодишна изследователска и обучителна работа на екип от специалисти. В него са обединени практики с доказана ефективност: източни и западни, древни и съвременни.
В основата му стои Интегралният подход – онзи холистичен поглед към света, чрез който изграждаме цялостно успешен и балансиран живот в хармония със своята социална и природна среда.
Книгата предлага Сутрешен комплекс от общодостъпни упражнения, подбрани и адаптирани така, че да се извлече максимумът от тяхното енергизиращо и хармонизиращо въздействие.
Когато изпълваме първия час от деня си с тези интегрални техники, ние създаваме работещ модел за оптимизиране на следващите часове от денонощието, а в по-широка перспектива – и на целия си живот! Ключът към градивна промяна се крие в редовната съзнателна практика.
Само така може да реализираме древната максима „Здрав дух в здраво тяло“!
По-долу четете откъс от книгата:

Що е Интегрален подход?
Понякога единственото решаване на проблемите е чрез смяна на гледната точка.
Алберт Айнщайн
Щастието вие го носите в себе си. То зависи от вашия организиран ум, от вашето организирано сърце и от организираната ви воля – остава само да използвате тези условия.
Учителят Петър Дънов
Интегрален подход наричаме този обединяващ възглед, при който развиваме и хармонизираме всички аспекти от своята същност и всекидневен живот в съгласие с околната си природна и социална среда. Реализирането на този подход ни дава възможност да изграждаме цялостно здрав и балансиран живот чрез саморазвитие, взаимопомощ, пълноценно образование и връзка с природата.
Вече половин век интегралният учен Кен Уилбър, наричан „Айнщайн на съзнанието“, споделя своите визии със света. Той обобщава перспективните аспекти, от които зависи разбирането и осъществяването на интегралното развитие в т.нар. четири квадранта. Всеки квадрант описва един от четирите основни и взаимно допълващи се аспекти:
- Аз (индивидуален и вътрешен свят)
Развитието на съзнанието по „вертикалната скала“ при всеки човек започва от раждането и води до все по-ясно и комплексно възприемане на действителността. От друга страна, „хоризонталният“ баланс на способностите и характеровите черти придава завършеност на личността.
- То (индивидуален и външен свят)
Постигането на физическо здраве и висока функционалност на човека е в основата както на собственото благосъстояние, така и на постиженията в различни други области.
- Те (колективен и външен свят)
Все по-висока степен на актуалност придобива равновесието на нашата екосистема, а именно материалното и организационно развитие на обществото в устойчива хармония с природната среда.
- Ние (колективен и вътрешен свят)
„Матрьошката“ на културното развитие също прилича на екосистемата. Тя може да осигури съвместимост на ценностите, целите и постиженията на отделните хора с тези на обществото. Това се постига най-вече посредством интегрално образование – адекватно, многостепенно и есенциално (т.е. с ударение върху важните моменти).
Нашите интегрални акценти
При интегралното развитие и обучение считаме за особено важни следните аспекти:
▶ същност на интегралния възглед за света и човека;
▶ общи принципи за постигане на успехи и щастие;
▶ физическа култура и правилно дишане;
▶ здравословно хранене и готвене;
▶ индивидуални и групови психорегулиращи и недогматични духовни практики, градивно изкуство;
▶ оптимално възпитание, насочено към изграждане на пълноценни нравствени взаимоотношения;
▶ есенциално, предимно приложно образование и професионално ориентиране;
▶ предоставяне на знания и умения за справяне при спешни и извънредни обстоятелства;
▶ съобразяване с хармонията в околната среда, възможности за живот сред природата и за екоземеделие. Постигане на устойчив баланс с технологичната сфера;
▶ опазване и адекватно ползване на културното наследство.
За да илюстрираме магистралните житейски насоки, които обобщават тази интегрална практика за всеки от нас, използваме схемата на човешката длан.
Можете да поръчате книгата ТУК.