Официално: Ървин Уелш пристига в София за „Синелибри“
Култовият шотландски писател Ървин Уелш пристига в София, за да вземе участие в юбилейното десето издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“.
Това обяви официално днес пред журналисти Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала, който ще се проведе от 10 октомври до 3 ноември в София и още шест български града – Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.
Днес стана ясно още, че френският актьор Гийом Кане няма да оглави журито в конкурса за пълнометражен игрален филм, както бе обявено по-рано. Актьорът от филма „Плажът“, който е сред най-ярките звезди на съвременното френско кино, в последния момент е отказал участието си, след като вече е бил потвърдил.
В журито остават обявените вече – писателката Кристин Льоненс, актрисата Ан Кюсак и писателят Даниел Келман, както и Мария Бакалова. Новият член е Игнасио Серикио – италианско-аржентински актьор с над 40 роли, популярен от „Доктор Хаус“, „Кости“, „Вещиците от Ийст Енд“, „Изгубени в космоса“, както и с партньорството си с Клинт Истууд в „Трафикантът“.
Ървин Уелш идва в България 20 г. след първото си идване у нас. Сега той ще представи и новото издание на „Трейнспотинг“, което излиза с логото на „Колибри“ и документален филм за него („Избери Ървин“), режисиран от Иън Джефрис. Прожекцията ще бъде в кино „Люмиер“ на 16 октомври.
Освен Ървин Уелш сред специалните гости на тазгодишното юбилейно десето издание са писателката Капка Касабова, аниматорът Теодор Ушев, режисьорите Дани Розенберг и Миша Пекел и продуцентът Анита Модак-Труран.
„Щастлив съм, че това е единственият по рода си фестивал, успял да съчетае и литературата, и киното, и пърформънса по такъв невероятен начин и в такава симбиоза. Често, във всички институции говорим за термини и понятия като децентрализация, които са абсолютно кухи, ако не намерят реално приложение – каквото правят и организаторите на „Синелибри“, каза на днешната пресконференция зам.-министърът на културата Илко Ганев, цитиран от БТА.
„Поздравления на фестивала за впечатляващото израстване през годините, на което всички ние не просто като партньорски институции, но и като публика, сме свидетели. Фестивалите, освен че дават достъп на публиката до качествено и интересно съдържание, имат икономически и туристически принос – да поставят в София на европейската и световна карта на фестивалните градове. Не на последно място, фестивалите са и място за срещи с публиката в тази дигитална ера“, каза заместник-кметът Яна Генова.
Фестивалът ще бъде открит с новия филм на Паоло Сорентино „Партенопа“ на 10 октомври в зала 1 на НДК малко преди световната му премиера.
Първият англоезичен филм на Педро Алмодовар – „Съседната стая“, ще има прожекция след церемонията по награждаването – на 25 октомври, отново в зала 1 на НДК, в присъствието на международното жури.
„Жокера: Лудост за двама“, чиято премиера бе на кинофестивала във Венеция, е сред гвоздеите в програмата на „Синелибри“. Зрителите ще могат да гледат и филма „Емилия Перес“ на Жак Одриар, който вече получи награди от фестивалите в Кан и Торонто, „Време за живот“ с Флорънс Пю и Андрю Гарфийд, който също за първи път беше представен на фестивала в Торонто. Там беше и световната премиера на филма „Добър ден, тъга“ по романа на Франсоаз Саган, който ще може да бъде гледан в рамките на „Синелибри“.
Днес бе представено официално и едно българско заглавие – „Заведи ме вкъщи“, филм, заснет по едноименната книга на Михаил Вешим, в който вземат участие Асен Блатечки, Койна Русева и Китодар Тодоров.
Тази година във фестивала е включен за първи път и проектът „Ново италианско кино без граници“, който вече има издания в няколко държави. Фокусът в прожекциите е драмата „Доверие“ по романа на Доменико Старноне, а специален гост ще бъде режисьорът Даниеле Лукети.
Зрителите отново ще могат да се насладят на няколко галавечери. Филмът „В очакване на Дали“ ще бъде показан по време на вечерта, посветена Испания, а вечерта на Чили ще бъде отбелязана с прожекция на „Неруда“, който е за чилийския поет Пабло Неруда. Галавечерта на Япония ще представи филма „Преди кафето да изстине“ по бестселъра на Тошиказу Кавагучи, който излезе на български език съвсем неотдавна с логото на издателство „Колибри“. Модната гала тази година ще представи класиката „Закуска в Тифани“ по романа на Труман Капоти.
Сред акцентите в програмата на „Синелибри“ са дните, посветени на френския писател Ромен Гари, който е живял в България, в рамките на които във Френския институт ще бъдат излъчени филмите „Сияние на жена“, „Чародеят“ и „Книжарят“.
За първи път в рамките на „Синелибри“ ще се проведе форум на литературните адаптации за голям екран BOB (Based-on-Books). Освен че представлява мост между две индустрии, свързани с киното и литературата, той съчетава образователно-дискусионна част с представяне на идеи за нови продукции. Форумът дава възможност на българската публика да се срещне с известни имена в киноиндустрията от цял свят, които ще разискват всички аспекти на адаптирането на литературни произведения на голям екран: от творческия процес, през практиките и тенденциите до реализацията, финансирането и пласирането на пазара. Още за форума може да се открие тук.
И тази година голяма част от филмите ще могат да се видят и онлайн на Neterra.tv. Заглавията ще бъдат достъпни от 13 октомври.
Тази година „Синелибри“ ще премине под мотото „Поезия безкрай“, затова и по време на пресконференцията всички участници бяха подготвили да прочетат любим свой стих, а ние завършваме със стиха, избран от представителката на Унгарския културен институт:
Синопсис от Акош Фодор
Превод: Петър Чухов и Дьорд Сонди
Нито чукът съм,
нито наковалнята –
може би: звънът.
Страница.бг е медиен партньор на Синелибри 2024.