КнигиОткъси

Истински „Обрат в сюжета“ настъпва в новата книга на любимата поетеса и минималист Ралица Генчева

Създателката на най-популярната книжна абонаментна кутия в България Ралица Генчева (Charly Wilde) изненадва читателите със завладяващия си дебютен роман

Романът „Обрат в сюжета“ на Ралица Генчева излезе с логото на издателство „Сиела“.

Открита, фина и чувствителна, поетесата и минималист Ралица Генчева промени живота на хиляди читатели, създавайки сплотена общност около най-известната българска книжна абонаментна кутия.

Сега с появата на първия си роман – „Обрат в сюжета“Charly Wilde, както е позната сред своите почитатели Ралица, предизвиква любителите на заплетените загадки да тръгнат по стъпките на завладяваща мистерия с неочакван край. А тази динамична и вълнуваща история напълно ще преобърне представата им за цената на сбъднатите мечти и неизказаните истини.

В затворения комплекс в полите на планината успешната писателка Виктория намира убежище, в което се чувства в пълна безопасност. Рутината, бягането и писането са спасителните сламки, в които тя открива отново пъстротата на живота след развода с любовта на живота ѝ – Владимир.

Ала когато с всяка написана страница събитията от новия ѝ ръкопис оживяват по мистериозен начин, младата жена започва да подозира, че това идилично място далеч не е толкова сигурно. Всичко изглежда като коварна шега, която цели да я накара да се усъмни в собствения си здрав разум.

Всичко се заплита още повече, когато Виктория се връща към първата си публикувана книга, покорила читателските сърца и изстреляла я на върха на класациите, за да открие, че тя е коренно различна. Написаният и предаден ръкопис съществено се различава от публикувания текст.

Решена да открие кой е виновен за промените, и да разбере кой си играе с ума ѝ, Виктория се вглежда с нови очи в хората около себе си.  Дали човекът, който я тормози, не е внезапно появилият се Петър, с когото споделят любовта към книгите и който не е този, за когото се представя? Може ли бившият ѝ съпруг Владимир, който още я обича, да я защити? Дали в дъното на нещата не е редакторката ѝ Петя, която тайно обича Владимир и завижда на Виктория за живота, който би искала да бъде неин?

Много хора имат мотив да ѝ отнемат това, за което толкова се е борила – но младата писателка е готова да защити себе си и своите мечти.

Но дали мечтите, които смятаме за наши, не са всъщност чужди? 

Едно погрешно решение и премълчан разговор се превръща в снежна топка, която полита неконтролируемо и предизвиква грандиозна лавина от неочаквани обрати в майсторския литературен трилър на Ралица Генчева.

Мрачни тайни от миналото, предателства и все пак вяра в спасителната сила на думите – всичко това се крие сред страниците на този умен и заразителен роман. Напрегнат и ловко написан, „Обрат в сюжета“ напомня, че за нещата, които си струват, трябва да се бориш. И единствено така ще промениш собствената си съдба.

По-долу четете откъс от книгата:

„Обрат в сюжета“ – Ралица Генчева

Най-важното е колко добре минаваш през огъня.

Чарлс Буковски

Виктория

Усещах как стъпалата ми потъват в глинестата почва. С всяка крачка тя полепваше все повече по маратонките и краката ми натежаваха. Бях излязла да тичам рано и след вчерашния порой може би това не беше толкова добра идея. Чух шум и се обърнах изненадана – обикновено в шест часа сутринта комплексът беше тих и безлюден, – богаташите в съседните къщи още спяха, повечето нямаха и намерение да стават скоро, тъй като животът им не включваше стандартното за обикновените данъкоплатци работно време от девет до шест.

Не видях никого. Не се обърнах втори път. В такива ситуации просто започвам да тичам по-бързо и се моля да стигна навреме до входната врата. Наричат го „тичане за здраве“, но ако си била преследвана в пет часа сутринта от кварталния психопат, който почти те е докопал, преди да стигнеш до вратата си и да я заключиш отвътре, знаеш, че понякога тичането е въпрос на живот и смърт. И че това да си здрав, някак си изгубва смисъл при липсата на жизнени показатели. Може би изнасилвачите и убийците се възбуждат от мисълта, че можеш да им избягаш. Не се превръщай в лесна плячка, се пееше в една песен. И въпреки това продължавах всеки ден да тичам сама из комплекса от няколкостотин къщи, населен от хора със съмнителни доходи, в квартала, в който преди година убиха човек в дома му. Още помня думите на брокера, че това е едно от най-безопасните места за живеене – децата играят безгрижно по улиците, хората не се заключват, един лев не са откраднали на никого от съседите. Има денонощна охрана с военен режим.

Убиха не кого да е, а успешен бизнесмен. Това отчасти ме успокоява – не съм толкова успешна, че някой да иска да ме убие. Няма никакъв шанс да открият трупа ми и при разследването да кажат: „Става въпрос за пари“. Но пък може да става въпрос за друго – често съм се чудила дали хората извършват престъпления заради мотива, или просто има хора, които си търсят мотив, за да извършват престъпления.

Разбира се, в онзи момент не разсъждавах върху тези неща. Спринтирах до двора ни, след това извадих ключа от тайния джоб в клина ми. Хората, които тичат, знаят, че им трябва лекота. Когато тичаш на повече от десет-петнайсет километра, всяко нещо ти тежи – махаш дори ключа от ключодържателя. При тичане на още по-дълги разстояния, като маратони, собственото ти тяло започва да ти тежи неимоверно много. Затова има пунктове, където дават вода и храна – няма да видите маратонец да мъкне шише с вода или храна в продължение на четиресет и два километра. При тичането лекотата е безценна. И така, въоръжена само с един малък ключ, го мушнах бързо в ключалката, завъртях го облекчено и влязох в къщата, заключвайки отвътре.

Не успях да си отдъхна за повече от няколко секунди, защото нещо липсваше. Не ме беше страх от крадци. Бях минималист и освен дивана или масата нямаше нищо, което някой да иска да отмъкне. Не държах вкъщи пари, нито скъпи вещи и бижута. Но имах нещо по-ценно от всичко и то беше кучето ми, което всеки ден тичаше като бясно, за да ме посрещне на вратата. Колкото и дълбоко да беше заспал Амиго, щом ме чуеше да се прибирам, се втурваше рязко и шумно да оближе всяка част от мен, до която се докопа. Този път обаче липсваше обичайното посрещане – прекрачих прага и нито чух, нито видях жизнерадостния си приятел. Усетих как сърдечният ми ритъм отново се учестява.

Телефонът ми звънна – беше съседът от долната къща. С лекия си и привидно безгрижен тон ми съобщи, че кучето ми отново е избягало и е в неговия двор. Сега вече си отдъхнах наистина. Прибрах Амиго и изпих кафето си на спокойствие, като разсъждавах относно таланта си да се филмирам при най-малкия повод за паника. Тогава все още не знаех, че съм имала много повече от една причина да се притеснявам…

Можете да намерите книгата ТУК.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *